Manastir Studenica – Ponos pravoslavlja

Manastir Studenica, jedan od najznačajnijih pravoslavnih manastira u Srbiji, osnovan je krajem 12. veka, tačnije 1190. godine, kao zadužbina velikog župana Stefana Nemanje, osnivača dinastije Nemanjić. Nalazi se u dolini reke Studenice, u blizini Kraljeva, okružen netaknutom prirodom i planinama koje dodatno naglašavaju njegov duhovni značaj. Ovaj manastir je od 1986. godine pod zaštitom UNESCO-a kao spomenik svetske kulturne baštine.

Glavna crkva manastira, Crkva Bogorodice, građena je od belog mermera i predstavlja jedno od najlepših ostvarenja raškog stila – spoja vizantijske i romaničke arhitekture. U unutrašnjosti crkve nalaze se neke od najvrednijih srednjovekovnih fresaka u Srbiji, među kojima se posebno izdvaja freska “Raspeće” iz 13. veka, poznata po izraženoj emocionalnosti i umetničkoj dubini.

U Studenici su, pored Stefana Nemanje, sahranjeni i njegovi sinovi – sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski, i kralj Stefan Prvovenčani. Njihova dela i posvećenost duhovnom i državnom razvoju Srbije utemeljila su manastir kao ne samo religijski već i kulturni i politički centar tadašnje Srbije.

Manastir je tokom vekova bio meta brojnih napada, naročito tokom osmanskog perioda, ali je uprkos tome uspevao da sačuva svoju osnovnu strukturu, duhovni život i značaj. Obnavljan je više puta, posebno u 16. i 19. veku.

Manastir poseduje i Riznicu sa brojnim srednjovekovnim rukopisima, relikvijama i liturgijskim predmetima, a čuva i deo moštiju Svetog Simeona Mirotočivog (Stefan Nemanja), koje se smatraju čudotvornim.

Studenica je i danas živo monaško središte, mesto molitve, hodočašća i tišine, koje svake godine posećuju hiljade vernika i turista iz celog sveta. Ona ne prestaje da inspiriše i podseća na duhovnu snagu, umetničku vrednost i istorijski značaj srpskog naroda.

Add a Comment

Your email address will not be published.