Manastir Rača – svetionik duhovnosti u senci Tare

Manastir Rača nalazi se na desnoj obali reke Drine, nedaleko od Bajine Bašte, u podnožju planine Tare. Prema predanju, osnovao ga je kralj Dragutin krajem 13. veka, mada se u pisanim dokumentima manastir pominje prvi put u 16. veku. Posvećen je Svetom arhangelu Mihailu.

Rača je tokom vekova bila jedno od najvažnijih duhovnih i kulturnih središta u zapadnoj Srbiji. Posebno je značajna po tome što je tokom turske vladavine postala čuvena po svojoj prepisivačkoj školi – Račanskoj školi, u kojoj su monasi neumorno prepisivali i čuvali rukopise, knjige i dokumente, prenoseći znanje i veru u najtežim vremenima.

Tokom Velike seobe Srba 1690. godine, mnogi monasi Rače prešli su sa Arsenijem III Čarnojevićem u Vojvodinu i osnovali čuveni manastir Šišatovac u Sremu. Sam manastir Rača je u više navrata razaran – naročito u 17. i 18. veku – ali je uvek iznova obnavljan, uz pomoć vernika i srpske crkve.

Danas se u manastiru nalaze brojne vredne ikone, među kojima su radovi čuvenog ikonopisca Simeona Lazovića. Manastir je obnovljen sredinom 19. veka i zadržao je svoj izvorni oblik, sa crkvom, konacima i visokim kamenim zidovima.

Rača je i danas živi manastir, utočište monaškog mira i molitve, okružen prirodnim lepotama Tare, često posećen od vernika, turista i zaljubljenika u srpsku istoriju i duhovnost.

Add a Comment

Your email address will not be published.