Kopaonik – Kralj srpskih planina

Kopaonik – Kralj srpskih planina
Kopaonik, najviša planina Srbije, sa najvišim vrhom Pančićev vrh na 2.017 metara nadmorske visine, poznata je kao “kralj” svih srpskih planina. Svojim impozantnim masivom i velikim ski-centrom, Kopaonik je prava meka za ljubitelje prirode i sporta, kako zimi, tako i tokom leta.
Prirodne karakteristike
Kopaonik se prostire kroz centralni deo Srbije i poznat je po svom bogatom biljnog i životinjskom svetu. Planina je prekrivena gorskim šumama koje obuhvataju bukve, jeli, borove i smešajnu vegetaciju. Kopaonik je i park prirode sa brojnim zaštićenim područjima, uključujući i specijalne prirodne rezerve. Na planini se nalazi više od 1.600 biljnih vrsta, među kojima su i brojne endemske vrste.
Kopaonik je, osim po šumama, poznat po gorskim livadama i prostranim pašnjacima, idealnim za planinarenje i istraživanje prirodnih lepota. U zimskom periodu, Kopaonik je pravi raj za ljubitelje skijanja i snowboarda sa više od 60 kilometara ski staza i savremenim ski-liftovima.
Istorijski značaj
Kopaonik je oduvek imao poseban značaj u istoriji Srbije. Zbog svog strateškog položaja, na Kopaoniku su se nalazile rudarske zone koje su bile vrlo značajne još od rimskog doba. Kopaonik je bio centar rudarske proizvodnje srebra, zlata i železa. I danas, rudarska tradicija u okolini planine živi kroz rudarske muzeje i lokalne priče.
Planina je, takođe, igrala značajnu ulogu u borbama tokom Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, a na njenim padinama mnogi su tražili utočište i hrabro se borili za slobodu Srbije.
Tradicija i gastronomija
Na Kopaoniku, kao i u okolnim selima, tradicija je duboko ukorenjena. Stanovnici se bave stočarstvom, poljoprivredom i proizvodnjom domaćih proizvoda. Sirevi, kajmak, domaći pekmezi, rakija i pečena jagnjetina sa ražnja omiljeni su specijaliteti na planinskim trpezama.
Zimi, nakon dana provedenog na stazi, neizbežan je užitak u toploj supi ili gibanici, dok je letnji period idealan za uživanje u svježim salatama, pečenim krompirima i planinskim voćem.
Kopaoniku se pripisuje i specifična klima koja doprinosi specifičnom ukusu bilja i meda sa ove planine, što je čini čudotvornom i za zdravlje.