Đerdapsko jezero – veličanstveni rezervoar među klisurama

Đerdapsko jezero – veličanstveni rezervoar među klisurama
Đerdapsko jezero, najveće veštačko jezero u Srbiji, nastalo je 1972. godine izgradnjom hidroelektrane “Đerdap I”, zajedničkog projekta Jugoslavije i Rumunije. Jezero se prostire duž Đerdapske klisure i predstavlja pravo čudo prirode i inženjerskog poduhvata.
Pruža se dužinom od oko 90 km, sa maksimalnom širinom od oko 8 km, a zauzima površinu od čak 253 km² (od čega je 163 km² u Srbiji). Njegova maksimalna dubinadostiže i 80 metara, dok se nalazi na prosečnoj nadmorskoj visini od 68 m.
Jezero je deo Nacionalnog parka Đerdap, poznatog po izuzetnoj biološkoj raznolikosti, uključujući orlove krstaše, vidre, čaplje, divlje svinje i jelene. Vode obiluju ribom – naročito soma, smuđa, šarana i kečige.
Osim prirodne lepote, ovo jezero je i arheološki i istorijski lokalitet – u blizini se nalazi Lepenski Vir, jedno od najstarijih naselja u Evropi, staro više od 8.000 godina. Pored njega se uzdižu i ostaci Trajanove table i puteva uklesanih u stene klisure.
Đerdapsko jezero nije samo energetski gigant, već i turistički dragulj koji spaja prirodu, kulturu i istoriju u jedno veličanstveno iskustvo.